چرا نیاز است حتی اگر خودروی شما در پارکینگ خانه است، باز هم آن را بیمه کنید؟

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث (مصوب ۲۹ خرداد ۱۳۹۵)، تمام خودروهایی که به دلایل اجتماعی، خانوادگی و یا تفریحی استفاده می‌شوند، باید تحت پوشش یک بیمه معتبر قرار بگیرند. طبق این قانون، هدایت یک خودرو در مکان‌های عمومی بدون داشتن بیمه شخص ثالث، مشمول جریمه می‌شود. بنابراین، بیمه خودروی شخص ثالث برای خودروها یک الزام قانونی است.
بیمه شخص ثالث یک قرارداد است که به واسطه وجود آن بیمه‌کننده (شرکت بیمه‌گر) متعهد می‌شود که در صورت وقوع یک رویداد خاص هزینه‌ای را بپردازد. بیمه بدنه خودرو نیز از مالک خودرو در برابر خسارات وارد شده به آن محافظت می‌کند و هرگونه بدهی که مطابق با قانون به مالک خودرو وارد شده است را می‌پردازد. مالک خودرو، طبق قانون مسئولیت مدنی عمومی، هرگونه خسارت یا جراحت وارد شده به سلامتی یا دارایی دیگران می‌باشد که از استفاده خودروی وی ناشی شده ‌باشد.

پوشش بیمه خودرو چه می‌کند؟
پوشش بیمه خودرو هم خسارت وارده به دیگران را تحت پوشش خود قرار دهد، هم خسارات وارد شده به خودروی شخصی مالک آن را تحت پوشش قرار دهد. به این پوشش، پوشش OD (خسارت به خود) می‌گویند که شامل چند نوع خسارت می‌شود:
• آتش‌سوزی، خود احتراقی، انفجار و صاعقه
• سرقت خودرو، سرقت لوازم خودرو
• زمین لرزه، سیل، طوفان، تندباد، طغیان رود، رگبار، سرما، گردباد، طوفان شدید، ریزش کوه.
اگر شما مدت زیادی است که از خودروی خود استفاده نمی‌کنید و تنها توی گاراژ یا پارکینگ پارک شده است، ممکن است پرداخت حق بیمه برای بیمه خودرو آزاردهنده باشد. با این حال، استفاده از بیمه خودروی شخص ثالث و بدنه برای خودروی شما به منظور مراقبت و پوشش دهی پیشنهاد می‌شود. داشتن بیمه شخص ثالث حداقل این مزیت را دارد که برای بیمه کردن خودرو در سالهای بعد، از جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث خلاص می‌شوید؛ در غیر اینصورت، چه برای استفاده چه برای فروش خودرو،‌ مجبور به خرید بیمه شخص ثالث می‌شوید که منجر به پرداخت جریمه نداشتن بیمه شخص ثالث خواهید شد.
سرقت
این باور جا افتاده است که خودروهای جدید و پر زرق و برق بیشتر هدف سرقت قرار می‌گیرند، اما چنین قانونی وجود ندارد. قطعات خودروهای قدیمی سخت پیدا می‌شوند و نسبت به قطعات خودروهای جدیدتر، گران‌تر می‌باشند. دزدها ممکن است برای قطعاتی که غیر قابل دسترس نیستند و قدیمی می‌باشند، پول بیشتری به دست آورند. بنابراین، میزان دزدی خودروهای قدیمی در حال افزایش است. چه خودرو قدیمی و جدید باشد بیمه کردن آن سودمند است.
خسارت فیزیکی
خودروهای در انبار نیز ممکن است به چند دلیل دچار خسارت شوند: سیل، آتش، زمین لرزه، باران، استفاده فورس ماژور و یا حتی نادرست. برای مثال، موتور یک خودرو ممکن است به دلیل سیل و یا باران که وارد موتور شده است، آسیب ببیند. بخشی از هزینه برای تعمیر آن ممکن است توسط بیمه‌کننده پرداخت شود. مشابه همین، خسارتی که به دلیل بلایای طبیعی همانند آتش، طوفان، سیل و … وارد می‌شوند نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند. خسارات ایجاد شده از اعتصاب‌ها، شورش‌ها، اقدامات تروریستی،
سرقت و دزدی، اقدامات مخرب و دیگر اقدامات انسانی نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.

کاربرد توسط دیگران
اگر شما از خودروی خود استفاده نمی‌کنید و آن را به شخص دیگری اجاره داده‌اید، اگر جراحت و یا مرگ توسط خودرو به مسافران وارد شود، بیمه خودرو این بدهی را تقبل می‌کند.
خوب است که مالک خودرو، چه قابل استفاده باشد چه نباشد، خودروی خود را بیمه شخص ثالث و بدنه کند. بیمه از مالک خودرو در شرایط مختلف حمایت می‌کند و از نظر مالی در صورت وقوع تصادف توسط خودرو و یا وارد شدن خسارت به خودرو در اثر تصادف کمک می‌کند.

نوبت شما است!
اکنون که شما می‌دانید بیمه کردن خودرو حتی اگر خودرویتان پا به جاده نگذارد، چقدر مهم است؛ خوب است که بدانید چگونه بیمه خودرویی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد و تقاضاها و اولویت‌های شما را برطرف کند.
بنابراین، اگر شما هنوز خودروی خود را بیمه شخص ثالث و بدنه نکرده‌اید، دست به کار شوید. به یاد داشته باشید خودروی شما همان جایی است که بعد از زمان اداره یا خانه‌تان، بیشترین وقتتان را در آن جا می‌گذرانید. به همین دلیل است که باید پوششی مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *